Aktualności

Global Cosmed zyskuje w rankingach zrównoważonego rozwoju

23.06.2023

Srebrny Listek Polityki i awans o 4 miejsca w Rankingu Odpowiedzialnych Firm stanowią doskonałe podsumowanie roku pracy na rzecz wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w Global Cosmed S.A.

Srebrny Listek CSR POLITYKI otrzymują firmy, które w swojej codziennej działalności operacyjnej deklarują uwzględnianie wszystkich kluczowych rozwiązań normy ISO 26000. Firmy te często opierają się o najlepsze lokalne i globalne praktyki zarządcze oraz stosują międzynarodowe standardy. Dodatkowo istotnym elementem ich zarządzania jest system zarządzania etyką oraz najwyższe standardy zarządzania personelem. O efektach swoich działań cyklicznie informują interesariuszy m.in. poprzez raportach pozafinansowych lub zintegrowanych przygotowanych w oparciu o międzynarodowe standardy ujawniania danych. Nagroda przyznawana jest przez Tygodni Polityka, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmę doradczą Deloite. W tym roku ubiegało się o nią rekordowa liczba 127 firm!

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to zestawienie największych spółek w Polsce, ocenianych pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG. Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk i redaktor. Każdego roku ankieta badania jest zmieniana, tegoroczna sprawdzała firmy w oparciu o draft najnowszych wskaźników raportowania niefinansowego tzw. ESRSy. O trudności ankiety świadczy fakt, że na ponad 100 firm zainteresowanych zestawieniem, zakwalifikowano jedyni 65. Global Cosmed uplasowało się na miejscu 19 (w 2022 roku – 23 pozycja), to 3 miejsce w branży kosmetycznej za L’Oreal Polska i Procter&Gamble.

„Konsekwentnie, małymi krokami, angażując przy tym coraz szersze grono pracowników – to nasza droga do wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju zgodnie z europejskimi wskazaniami. Dyrektywa CSRD postawiła wysoką poprzeczkę dużym firmom i sprostanie wytycznym wskazanym w ESRSach to ogromne wyzwanie. Dlatego nie czekamy, ale w ramach Grup roboczych pracujemy nad kolejnymi analizami ryzyk, wpływu, robimy badania pracownicze czy doprecyzowujemy plany dekarbonizacji Grupy Kapitałowej. Po 1,5 roku od wejścia w życie Strategii zrównoważonego rozwoju mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że jej zapisy są stałym i odgrywającym coraz większe znaczenie elementem naszej działalności biznesowej” skomentowała Magdalena Miele, Wiceprezes Zarządu Global Cosmed.